W jaki sposób możemy uzyskać dopłatę do wymiany pieca kopciucha?

Należy wiedzieć, że gminy w całej Polsce mają własne programy dotacyjne dla mieszkańców, którzy wymieniają stare piece na ekologiczne ogrzewanie. Dofinansowanie nie jest ustalane kwotowo (przykładowo do 8 tysięcy złotych) lub procentowo (na przykład 50 procent ceny nowego źródła ciepła). Warto pamiętać o tym, że dopłaty mogą otrzymać też te osoby, które dostały już dopłatę z programu Ministerstwa Klimatu – „Czyste powietrze” lub się o nią starają (informacje o dotacjach znajdziemy na stronie: czyste.powietrze.gov.pl/). Możemy więc dostać pieniądze z dwóch źródeł – o tym jak uzyskać je z gminy powiemy za chwilę (poniżej w trzech krokach). Warto dodać, że gmina dopłaci do wymiany pieca na przykład na: pompę ciepła, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie na lekki olej opałowy.

Ciepła woda za darmo? Zestaw solarny.

W taki oto sposób możemy uzyskać dopłatę do wymiany pieca kopciucha (3 kroki):

1). Złóżmy wniosek o dofinansowanie – gminy mają zwykle gotowe druki. Należy wiedzieć, że we wniosku muszą się znaleźć:

a). nasze, dane jeśli to my staramy się o dopłatę.

b). dane budynku (między innymi jakie ma ocieplenie).

c). rodzaj ogrzewania, na jakie wymienimy stary piec.

e). wysokość kwoty, o jaką się ubiegamy.

2). Decyzja powinna być wydana w ciągu 30 dni – ale musimy pamiętać także o tym, że urząd może wezwać nas do złożenia dodatkowych dokumentów, załączników, oświadczeń. Trzeba dostosować się do żądań gminy, aby nie stracić szansy na dopłatę.

3). Po przyznaniu dopłaty podpisujemy umowę z gminą – zobowiązujemy się wówczas do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Warto dodać, że gmina ma prawo kontrolować prace oraz rachunki na ten cel.