Czym się kierować wybierając stopień twardości materaca?

Twardy, średni, miękki – który materac pozwoli Ci się zregenerować i budzić bez bólu pleców?

Materac za miękki lub za twardy – konsekwencje

Kupując materac do łóżka, musisz ustalić jaki rozmiar będzie optymalny, jakie wypełnienie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, a także jaki stopień twardości zapewni Ci efektywny sen.

Dlaczego jest to takie ważne? Podczas gdy usypiasz, Twoje ciało się rozluźnia i każdy jego element potrzebuje dobrego podparcia, by móc się zregenerować. Jeśli materac będzie zbyt miękki, obudzisz się z obolałymi mięśniami pleców, które zmuszone były pracować przez całą noc. W przypadku zbyt twardego materaca niektóre z Twoich naczyń krwionośnych będą zbyt mocno przyciśnięte, więc możesz się spodziewać zdrętwiałych kończyn. Taki materac nie zapewni również właściwej postawy ciała w czasie snu, nie uwzględnia bowiem jego naturalnych krzywizn.

Stopnie twardości materaca

Producenci materacy stosują oznaczenia, które świadczą o stopniu twardości danego modelu. Ich specyfika bazuje przede wszystkim na wadze użytkownika.

  1. materac H1 – jest bardzo miękki dedykowany osobom o wadze do 50 kg, sprawdzi się w przypadku młodzieży lub kobiety o drobnej budowie,
  2. materac H2 – średnio miękki przeznaczony dla osób o wadze do 80 kg,
  3. materac H3 – średnio twardy dla użytkowników do 100 kg,
  4. materac H4 – twardy dla osób ważących powyżej 100 kg.

Indywidualna ocena jest zawsze subiektywna. Kobieta ważąca 48 kg może uznać materac H2 za twardy, zaś dla mężczyzny o wadze 110 kg materac H2 będzie zdecydowanie zbyt miękki.

Jeśli nie masz pewności, który materac będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, możesz wybrać model dwustronny o dwóch różnych stopniach twardości.

Twardość materaca a pozycja snu

Nie tylko waga ma znaczenie, ale również to, jak lubisz spać. Jeśli najlepiej wypoczywasz, leżąc na plecach lub brzuchu, wybierz twardszy materac, który zapewni Twojemu kręgosłupowi i mięśniom stabilne podparcie, nie będzie powodował nienaturalnego wygięcia. Doskonale sprawdzają się również materace 7-strefowe, które dostosowane są do anatomicznej budowy ciała i działają inaczej na poszczególne jego partie. Do spania na boku wygodniejszy będzie model bardziej miękki.