Jakie powinno być idealne łóżko?

lozko

Niewiele osób zastanawia się nad tym, że człowiek spędza znaczną część swojego życia śpiąc. Dlatego ważne jest, aby spać w łóżku, które pozwala obudzić się następnego ranka całkowicie zrelaksowanym i wypoczętym. Złe łóżko oznacza, że osoba nie odpoczywa tak dobrze, jak powinna, i budzi się z bólem i zmęczeniem.

Wybór materaca

Materac jest kluczem do uzyskania najlepszego możliwego snu w nocy. Według ekspertów materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, najlepiej, aby był średniej twardości. Ważne jest, aby móc przetestować materac przed jego zakupem. Zdarza się, że nie jest on sprawdzony i kiedy przychodzi pora snu, okazuje się, że nie jest to właściwy materac do spokojnego odpoczynku.

Materac wiskoelastyczny

Najlepszym materacem jest wiskoelastyczny, ponieważ dopasowuje się on do kształtu ciała i zmniejsza ból pleców. Eksperci zalecają odnawianie materaca co 10 lat, aby uniknąć wielu problemów zdrowotnych np. z szyjką macicy w przyszłości. Ponadto dobry materac powinien być wystarczająco twardy, aby nie cierpiały na tym plecy, i powinien być o ok. 20 cm dłuższy niż wzrost danej osoby.

Znaczenie poduszki

Wiele osób mylnie sądzi, że ból pleców jest spowodowany złym wyborem materaca, podczas gdy prawdziwym winowajcą jest poduszka. Jeśli zazwyczaj śpisz na plecach, najlepiej wybierz cienką poduszkę, o grubości maksymalnie 12 cm. Jeśli natomiast śpisz na boku, najlepiej jest wybrać grubą poduszkę. Jeżeli śpisz na brzuchu, poduszka powinna być cienka, o grubości nie większej niż 10 cm. Podobnie jak w przypadku materaca, poduszka wiskoelastyczna jest najlepsza, aby uniknąć bólu szyi i kręgów szyjnych.

Nie zapomnij o podstawie łóżka

Poza materacem i poduszką, kolejnym ważnym elementem zapewniającym dobry wypoczynek jest podstawa łóżka. Obecnie podstawa łóżka jest zazwyczaj wykonana z drewna lub włókna węglowego, dzięki czemu plecy nie cierpią podczas snu. Oprócz materiału, z którego jest wykonana, idealna podstawa łóżka powinna mieć odpowiednią grubość i elastyczność. W przypadku spania z drugą osobą najlepiej jest połączyć dwie podstawy łóżka, które doskonale utrzymają ciężar i pozwolą uniknąć bólu pleców. Jak widać, podstawa łóżka jest tak samo ważna jak materac i poduszki.

Pozycja ciała jest również ważna dla prawidłowego odpoczynku

Eksperci są zgodni co do tego, że najlepszą pozycją do dobrego snu jest pozycja płodowa. W tej pozycji kręgosłup szyjny w ogóle nie cierpi, a osoba może odpoczywać w sposób zrelaksowany. Każda inna pozycja lub kształt może prowadzić do problemów z plecami, a także sprawiać, że osoba nie będzie mogła odpoczywać tak, jak powinna. W pozycji płodowej kręgosłup i mięśnie są całkowicie rozluźnione, co pozwala uniknąć ewentualnego bólu. Ponadto osoba ta może prawidłowo oddychać, dzięki czemu odpoczynek jest jak najbardziej regenerujący, a następnego dnia rano wstaje z łóżka w doskonałej formie.

Rozmaite porady ze świata domu publikujemy także pod adresem https://www.swietokrzyskie24.pl.