Czyszczenie kominów wentylacyjnych

Czyszczenie komina powinno zostać zorganizowane w terminach raz na kwartał w przypadku ogrzewania pomieszczeń z wykorzystaniem paliw stałych i raz na pół roku, gdy ogrzewamy olejem opałowym lub gazem. Nie opłaca się zwlekać z tym obowiązkiem, ponieważ w razie uchylania się od niego grożą kary finansowe w postaci mandatów.

Koniecznie pilnuj terminów czyszczenia

Z oczywistych względów należy pilnować terminów regularnego czyszczenia kominów także z tego powodu, by zadbać o własne bezpieczeństwo. Niedrożny przewód wentylacyjny w kominie może być powodem niedostatecznej wentylacji i zatrzymania w pomieszczeniach mieszkalnych dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Tych, których zbytnie nagromadzenie może być, a raczej jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Kominowe przewody wentylacyjne powinny być zachowane w jak najlepszej kondycji, włącznie z utrzymywaniem ich nienagannej czystości i drożności. I choć przepisy mówią swoje, to do regularnego sprawdzania stanu przewodów kominowych powinien zachęcać nas bardziej zdrowy rozsądek. Mnogość zanieczyszczeń osadzających się w kominach może być powodem powstania niebezpieczeństwa w postaci gromadzących się lub cofających się groźnych związków gazowych. Udrożniony komin jest naszym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniami, ale i zapachami, których także pragniemy przecież pozbyć się z pomieszczeń. Zapewnienie prawidłowej wentylacji w domu jest więc koniecznością.

Czy warto samodzielnie czyścić komin?

Choć w domach jednorodzinnych to właściciel odpowiada za własny komin i jego stan i samodzielnie może dokonać jego czyszczenia, to czy opłaca się oszczędzać tych kilkadziesiąt złotych na wizycie kominiarza? Czy warto trudzić się, brać urlop w pracy, wynajmować sprzęt i jeszcze wystawiać się na niebezpieczeństwo upadku z wysokości? Czasem dobrze jest pozostawić tę pracę specjaliście, który ma do tego kwalifikacje. Który doskonale zna się na tej pracy, jest pewien jej wyniku, posiada fachowy sprzęt i wszystkie niezbędne umiejętności do jej wykonywania. Czasem nadmierna oszczędność może nie wyjść nam po prostu na zdrowie.

Do niebezpiecznej sytuacji podczas czyszczenia komina doszło ostatnio w Radomiu. Na pewno ten właściciel domu nie podjąłby się drugi raz samodzielnego czyszczenia. Na szczęście sytuacja skończyła się szczęśliwie. Mówiąc o Radomiu warto dodać, że znajdziemy tam wiele zabytkowych budowli, które cechują się właśnie niepowtarzalną architekturą, a przede wszystkim wyjątkowym stylem budowania kominów z zeszłych czasów. Zainteresowały Cię nietypowe kominy w Radomiu? W takim razie sprawdź listę najlepszych atrakcji turystycznych na stronie radominfo.pl.