Gdzie postawić zbiornik LPG w domu?

Gaz w formie płynnej stanowi alternatywne i ekologiczne źródło energii na tle innych paliw dostępnych obecnie na rynku. Jeśli jednak chcesz korzystać z LPG w pełni bezpiecznie, musisz zadbać o odpowiednie miejsce na umieszczenie zbiornika. Czy będzie to na powierzchni działki, czy pod ziemią – to już zależy od Twoich możliwości i preferencji. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, planując przydomowy zbiornik LPG.

Ogrzewanie gazem płynnym a wymagania przestrzenne

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na duży, czy nieco mniejszy zbiornik LPG jako źródło ogrzewania. W każdym przypadku musisz się upewnić, że przestrzeń wokół twojego domu spełnia wszelkie wymagania, aby móc przeprowadzić tam instalację gazową. Decyzja o umieszczeniu zbiornika na lub pod ziemią zależy m.in. od:

  • poziomu wód gruntowych;
  • całkowitej powierzchni działki;
  • względów estetycznych.

Jeśli zdecydujesz się na postawienie zbiornika koło domu, będziesz musiał dopełnić kilku formalności. Przepisy wyraźnie wskazują, że zbiornik z gazem nie powinien znajdować się w miejscach podmokłych czy zagłębieniach terenu. Pamiętaj także, żeby nigdy nie umieszczać go we wnętrzu domu!

LPG jako źródło ciepła – dlaczego warto?

Ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika ma wiele zalet. Jedną z nich jest łatwość stworzenia instalacji zbiornikowej. Dzięki niej możesz realnie oszczędzić miejsce, ponieważ nie potrzebujesz osobnego pomieszczenia do przechowywania paliwa. Warto też pamiętać, że poza tym system ogrzewania LPG nie wymaga zbyt wiele uwagi od użytkownika – to system właściwie bezobsługowy, a przy tym bezpieczny.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu za pomocą LPG, zasilisz dzięki temu wszystkie urządzenia gazowe. Chodzi nie tylko o kocioł centralnego ogrzewania, ale także sprzęty w kuchni czy podgrzanie wody.

Jak wybrać zbiornik LPG?

Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do Twoich osobistych potrzeb, ilości sprzętów oraz wielkości domu, który ma zostać w ten sposób ogrzany. Jeśli jesteś właścicielem budynku, którego powierzchnia przekracza 300 metrów kwadratowych, wystarczy zbiornik gazu LPG o pojemności 2700 litrów. Wówczas można uzupełniać poziom surowca raz w roku. Zanim jednak podejmiesz decyzję, uwzględnij również indywidualne zużycie gazu, jakość wykończenia domu i jego szczelność. Te parametry mogą ostatecznie decydować o pojemności zbiornika, jaki będzie Ci potrzebny.