Czym jest grzejnik olejowy?

Podczas ostrzejszych miesięcy zimowych, ludzie szukają różnych systemów ogrzewania domu. Choć istnieje wiele sposobów na ogrzanie pomieszczenia, to grzejniki olejowe są metodą coraz częściej stosowaną w małych i średnich pomieszczeniach.

Czym jest grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy to rodzaj grzejnika elektrycznego, którego główną cechą jest wykorzystanie wewnętrznego płynu termicznego do ogrzewania metalowych elementów grzejnych. Ten płyn to olej i to jest największa różnica w stosunku do pozostałych grzejników.

Jego działanie polega na podłączeniu urządzenia do prądu, bez konieczności instalacji, gdyż są to urządzenia przenośne. Specjalnie opracowany olej nagrzewa się i rozprowadza ciepło do metalowych płytek, zwanych rezystorami. Następnie ciepło rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu.

Zalety grzejników olejowych

Niskie zużycie prądu

Zwłaszcza nowoczesne grzejniki mają ogólny pobór mocy od 2000 do 3000 W. Pracują one z mocą około 750 watów na godzinę, czyli podobną do tej, jakiej potrzebuje lodówka. Choć prąd jest drogi, zaletą grzejników olejowych jest to, że można je regulować za pomocą termostatów, a nawet wyłączać. Zależy Ci na oszczędności prądu? W https://www.antresola.pl znajdziesz wskazówki dotyczące energetycznie efektywnego budownictwa.

Regulator temperatury i wyłączania

Kolejną zaletą tych urządzeń jest ich automatyczny system regulacji i wyłączania. Większość posiada pokrętło do regulacji temperatury i po osiągnięciu wymaganej temperatury wyłącza się do czasu, aż pomieszczenie się ochłodzi, w którym to momencie włącza się z powrotem.

Przenośność

Większość z tych urządzeń wyposażona jest w kółka, dzięki którym można je przetransportować do wybranego pomieszczenia. Nie wymagają one żadnej instalacji. Inne mają możliwość zawieszenia na ścianie i pozostania na stałe.

Niski poziom hałasu

Są to urządzenia ciche, praktycznie bez szumów. Dla wielu osób, które mają problemy z zasypianiem, może to być jedna z największych zalet.

Wady grzejników olejowych

Czas nagrzewania

Proces działania grzejników olejowych polega na ogrzaniu ich wewnętrznego płynu, a następnie emanacji go do otoczenia, co trwa od pół godziny do 45 minut, w zależności od wielkości pomieszczenia. Ten czas może być dla niektórych osób zbyt długi.

Duży rozmiar

Dla niektórych osób, które nie mają zbyt wiele miejsca, mogą być niewygodne. Mają duże wymiary i są trochę ciężkie. Największa trudność pojawia się jednak przy ich przechowywaniu.

Miejscowe ogrzewanie

Są one najbardziej efektywne dla konkretnych pomieszczeń lub środowisk, nie do wykorzystania jako centralne ogrzewanie w domu. Aby to zrobić, trzeba by było poświęcić dużo miejsce i energii. Dlatego w dużych domach sprawdzają się jako uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania.