Sandomierskie kamienice – na jakie zabytki warto zwrócić uwagę?

Mieszczańskie domy stanowią wyjątkową kolekcję zabytków, z których Sandomierz może być wyjątkowo dumny. W czasie wycieczki warto poświecić nieco więcej uwagi tym perełkom dawnej architektury. Jakie kamienice sandomierskie zasługują na szczególne wyróżnienie? Z pewnością te, które można ujrzeć przy Rynku.

Wśród kamienic, które otaczają sandomierski rynek, znajdują się wyjątkowe perełki dawnej architektury. Jedną z nich jest kamienica nr 4, czyli renesansowy Dom Bartłomieja Sernego. Sandomierz znany jest też z tak ciekawego zabytku, jakim jest Konwikt Boboli. To gotycka budowla z XVI wieku, która w latach 30-tych XVII wieku stała się internatem dla uczniów sandomierskiego Collegium. W czasie wycieczki po sandomierskim rynku koniecznie trzeba też odwiedzić Dom Oleśnickich. Ta piękna kamienica jest siedzibą placówki muzealnej oraz miejscem, w którym zaczyna się jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Sandomierza – Podziemna Trasa Turystyczna. Ciekawym zabytkiem z XIX wieku jest kamienica z numerem 12, w której obecnie ma swą siedzibę miejscowy oddział PTTK. Obiektem, którego pominąć nie można, jest też kamienica nr 14, czyli Dom Mikołaja Gomółki – kompozytora, który przyszedł na świat w 1535 roku w Sandomierzu. Na jakie obiekty warto jeszcze zwrócić uwagę? Ciekawie prezentuje się kamienica Pod Ciżemką (nr 27) – gotycka budowla z pięknymi podcieniami, w której obecnie mieści się stylowy hotel. Noclegi w takim wnętrzu będą dodatkową atrakcją dla turystów pragnących poznać Sandomierz dokładniej i wczuć się w jego niezwykły klimat. Pięknie prezentuje się też kamienica nr 23, czyli Dom Greka Kojszora. Każdy z tych obiektów zasługuje na uwagę, każdy z nich ma ogromną wartość artystyczną oraz historyczną. Kto w czasie wycieczki po Sandomierzu poświeci tym obiektom nieco więcej uwagi, ten z pewnością nie będzie żałować.

Jeżeli interesujesz się polskimi zabytkami, nie przegap wspaniałe dworca w Dąbrowie Górniczej https://www.dabrowainfo.pl/w-jaki-sposob-zmieni-sie-zabytkowy-dworzec-dabrowy-gorniczej-po-remoncie/.