Zalety inwestowania w energooszczędne okna

Choć mogłoby się wydawać, że wybór okien to nic skomplikowanego, nie warto szukać tu oszczędności. Inwestycja w energooszczędne okna nie tylko pozwoli zmniejszyć wysokość późniejszych rachunków za ogrzewanie, ale również znacznie poprawi komfort domowników. Jakie są ich zalety?

Okna energooszczędne – czym się różnią od zwykłych?

Moda na energooszczędność nie wzięła się znikąd. Z roku na rok coraz większą wagę przykłada się do ekonomicznych rozwiązań w budownictwie, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii. Ma to związek zarówno z troską o środowisko, jak i z dbałością o portfel samego inwestora – w końcu niższe rachunki za ogrzewanie pozwolą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a koszt inwestycji w lepszej jakości okna szybko się zwróci.

Jak jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z oknami energooszczędnymi? Na pierwszy rzut oka będzie to ciężkie – z wyglądu nie różnią się one od zwykłych okien. Aby znaleźć różnice, należy zagłębić się w parametry. Najważniejszym jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on przepuszczalność termiczną zarówno pakietu szybowego, jak i całego okna. Im jest on niższy, tym mniejsza utrata ciepła. W standardowych oknach PVC wynosi on zwykle od 1,5 do 1,8. W oknach energooszczędnych mieści się on w przedziale 0,85-1, a w oknach pasywnych wynosi nawet poniżej 0,85.

Warto przy tym pamiętać, że same okna energooszczędne, nawet z najlepszymi parametrami nie zagwarantują mniejszego zużycia energii. Równie istotne jest, by budynek, w którym są one zamontowane posiadał dobrą izolację termiczną, która w połączeniu z dobrej jakości oknami stanie się kluczem do sukcesu.

Zalety okien energooszczędnych

Specjalna konstrukcja okien energooszczędnych sprawia, że pobierają one ciepło z promieni słonecznych, dostarczając je do wnętrza i zatrzymując w mieszkaniu. Pozwala to dostarczyć sporej ilości energii w słoneczny dzień i jednocześnie ograniczyć straty ciepła, oszczędzając tym samym na ogrzewaniu domu. To sprawia, że wewnątrz mieszkania jest ciepło, a my nie musimy martwić się wysokością rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Ograniczenie strat ciepła to jednak nie jedyna korzyść, jaka wiąże się z inwestycją w energooszczędne okna. Uszczelnienia zamontowane w oknach energooszczędnych chronią bowiem nie tylko przed spadkiem temperatury wewnątrz mieszkania. Są także bardzo istotnym elementem izolacji akustycznej, dzięki czemu zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza różnego rodzaju, uporczywych hałasów z ulicy. Oznacza to, że inwestując w dobrej jakości okna energooszczędne można zapewnić sobie ciszę i spokój wewnątrz mieszkania, bez obaw o to, że odgłosy uliczne zakłócą domowy mir.