Jak wybrać inteligentny system sterowania oświetleniem?

Poziom automatyzacji podstawowych czynności i aspektów życia oraz pracy zwiększa się z każdym dniem. Inteligentne systemy oświetlenia zostały zaprojektowane z myślą o halach produkcyjnych, magazynach i sklepach wielkopowierzchniowych. Dzięki swojej pracy pozwalają na oszczędzanie energii i poprawienie warunków pracy. Zapotrzebowanie na systemy inteligentnego oświetlenia przemysłowego stale rośnie, dlatego przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, z jakiej oferty warto skorzystać.

Jakie czujniki wybrać do oświetlenia przemysłowego?

Kluczowym aspektem w przemysłowych instalacjach inteligentnego oświetlenia jest sposób sterowania. Wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju czujniki. W sensor można wyposażyć każdą oprawę z osobna lub całą grupę. W nowoczesnych systemach światło zapala czujnik ruchu, który podtrzymuje je tak długo, dopóki pracownik nie opuści danej przestrzeni. Istotnymi parametrami czujników są kąt detekcji, zasięg oraz maksymalna wysokość montażu.

Dostępne rodzaje czujników:

  • na podczerwień (PIR)
  • mikrofalowe
  • ultradźwiękowe
  • czujniki światła

Jakie normy musi spełniać oświetlenie przemysłowe?

Każdy przedsiębiorca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Szczegółowo opisuje to norma PN-EN 12464-1. Duży zakład przemysłowy może potrzebować nawet kilkuset opraw do dostarczenia odpowiedniej ilości światła do wszystkich stanowisk. Roczne zużycie energii z takich systemów liczone jest już nawet w megawatach.

Sprawne oświetlenie przemysłowe – sposób na optymalizację kosztów

Osoby zainteresowane systemami opartymi o protokół DALI powinny zapoznać się z ofertą https://comatiq.pl/. Protokół ten umożliwia komunikację między systemem sterującym, a elementami końcowymi – zwykle są to oprawy LED. Sterować można pojedynczymi elementami oraz całymi grupami. System daje szerokie możliwości – jedna magistrala pozwala na sterowanie aż 64 oprawami. Źródła światła można grupować i przypisywać do konkretnych czujników. Sterownik powinien zbierać informacje zwrotne o zużyciu energii, co pozwoli lepiej optymalizować koszty.

Funkcje inteligentnego sterowania oświetleniem

Nowoczesne systemy przemysłowe pozwalające na sterowanie oświetleniem wyposażone są w szereg funkcjonalności. Centralne jednostki sterujące pozwalają nie tylko na kontrolę pracy oświetlenia, ale też sterowanie roletami. Poziom natężenia światła można regulować. Dla najlepszej optymalizacji sterownik powinien uwzględniać poziom światła naturalnego na zewnątrz budynku. Podczas konfiguracji systemu warto uwzględnić  harmonogramy oparte o czas pracy zakładu.