Ogrzewanie bezobsługowe, ekologiczne, a nawet darmowe.

W dobie XXI wieku, czasach odnawialnych źródeł energii, braku czasu, pogoni za karierą i wielogodzinną pracą zawodową czy mamy czas i chęci na użytkowanie tradycyjnego kotła centralnego ogrzewania? Tradycyjne kotły wymagają częstej obsługi. Częstotliwość doglądania kotła możemy zminimalizować stosując kotły z zasobnikami na ekogroszek lub pellet.

Co, jeśli chcemy mieć komfort ogrzewania całkowicie bezobsługowego? Na rynku dostępne są elektryczne kotły centralnego ogrzewania w pełni bezobsługowe. Problemem jest wówczas jedynie koszt takiego rozwiązania. O ile sama inwestycja w urządzenie jest stosunkowo tania to koszty eksploatacji, czyli rachunków za prąd mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego inwestora. Jeśli ktoś jednak preferuje skupić się na miłym spędzaniu wolnego czasu, a nie ustawianiu pieca, to mamy dla niego ciekawe rozwiązanie. Istnieje szereg możliwości, które pozwolą nam na zupełnie automatyczne ogrzewanie, a my w tym czasie będziemy mogli chociażby odwiedzić kasyno online które jest legalne.

Jak zatem zminimalizować rachunek za prąd? Przeanalizujmy dostępne taryfy zakładu energetycznego. Dostępne są taryfy nocne oraz weekendowe. Pobierany prąd w czasie taryf nocnych i weekendowych jest tańszy od prądu w standardowej taryfie. Skoro mamy kocioł elektryczny i taryfy nocne i weekendowe powinniśmy ustawić piec, aby ogrzewał dom jedynie w czasie taryfy.

W takiej sytuacji z pomocą pojawiają się zbiorniki buforowe. Dzięki zastosowaniu buforów możliwe będzie nagrzanie wody w buforach w czasie tańszej taryfy i wykorzystanie wody z buforów do ogrzewania domu poza także taryfą. Rozwiązanie takie redukuje koszty ogrzewania w zależności od taryfy nawet o 50%.

Idąc za ciosem, czy można mieć w domu ciepło całkowicie za darmo? W odpowiedzi na to pytanie istnieje możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych. Po roku użytkowania ogrzewania elektrycznego pojawia się zarys wielkości energii elektrycznej zużytej na ogrzewanie bądź w całości zużytej na potrzeby całego gospodarstwa domowego. Wówczas możliwe jest dobranie wielkości farmy fotowoltaicznej w całości pokrywającej zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Podsumowując cały koszt w bezobsługowe i ostatecznie niemal darmowe ogrzewanie dla średniej wielkości domu kształtuje się w granicach 100 tysięcy złotych. Jest to spora kwota jednak za sprawą rządowych dofinansowań do odnawialnych źródeł energii możliwe jest zmniejszenie nakładów inwestycyjnych co prowadzi do skrócenia czasu zwrotu z inwestycji.