Panele fotowoltaiczne
Należy wiedzieć, że obecnie coraz więcej inwestorów, którzy biorą pod uwagę zastosowanie pompy ciepła, zastanawia się też nad możliwością obniżenia kosztów eksploatacji przez produkcję prądu na własne potrzeby. Korzystnym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej (PV), która zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Oczywiście należy pamiętać o tym, że instalacja ta pozyskuje najwięcej energii w okresie letnim. Natomiast pompa ciepła pracuje przede wszystkim w sezonie grzewczym, na dodatek głównie w nocy, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa, a przez to straty ciepła budynku wyższe.
Pomimo tego, dzięki dostępnemu w Polsce mechanizmowi rozliczania energii dostarczonej do sieci i zakupionej, możliwe jest skuteczne połączenie instalacji PV z pompą ciepła. Pozwala to znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody i ewentualnie chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Najpopularniejsze są w ostatnim czasie moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwsze produkowane są z monokryształu krzemu. Osiągają bardzo wysoką sprawność, ale są wrażliwe na wzrost temperatury.
Trzeba wiedzieć, że są to jedne z droższych modułów, to stosuje się je dość często, kiedy chcemy efektywnie wykorzystać niewielką powierzchnię dachu. Znów drugie wytwarza się z krzemu, który wykrystalizował z postaci wielu monokryształów. Charakteryzują się one wysoką sprawnością, ale nico niższą niż moduły monokrystaliczne, wymagają więc nieco większej powierzchni montażu. Ich moc spada także wraz ze wzrostem temperatury, ale nieco wolniej. Są też tańsze od modułów monokrystalicznych.
Sprawdź https://www.dylemat.pl/jak-wyglada-zycie-zgodnie-z-zero-waste/, żeby zobaczyć, jak możesz ulepszyć swoje życie pod kątem ekologicznym.